Materská škola Zemplínska 2, v Prešove je škola so 40-ročnou tradíciou. Bola prvou materskou škole na najväčšom sídlisku mesta Prešov, na Sekčove. Svoje brány otvorila pre deti 15.1.1984. V tom čase bol obrovský počet detí predškolského veku. V bežnej triede bolo zapísaných do 50 detí, prítomných cca 40 detí. Okrem celodenného pobytu materskú školu navštevovali aj deti na 2-3 hodinový pobyt – „prípravkári“, aby bola zabezpečená príprava detí na vstup do základnej školy.
Materská škola Zemplínska poskytuje výchovu a vzdelávanie v súlade so štátnym vzdelávacím programom v celodenných činnostiach, ale aj v nadštandardných aktivitách formou krúžkovej činnosti v oblasti hudobno-pohybových činností, výtvarných činností základov anglického jazyka a prírodovedných činností. Svojimi tancami sa Vám predstavil detský tanečný a folklórny súbor Lupienok, ktorý vedie p. uč. Beáta Adamkovičová. V oblasti prírodovedného vzdelávania krúžok Malí vedátori vedie p. uč. Uhrin Kubusová, ktorá sa so svojimi deťmi každoročne zapája do medzinárodnej súťaže Pohár vědy organizovanú Asociáciou malých debrujárů Českej republiky, kde sa každoročne umiestňujú na popredných miestach.
A práve tu sme našli ten impulz a prienik na zapojenie sa do projektu Technickej škôlky na Slovensku. Našim cieľom, víziou je, aby deti získavali technické a prírodovedné znalosti, ktoré budú prepájať s vlastnou pracovnou činnosťou, v ktorej sa vytvorí vzťah k práci, schopnosť spolupráce, vzájomnej pomoci, hľadania spoločného riešenia, schopnosť hodnotiť a oceňovať výsledok pracovnej činnosti.
Projekt „Technické škôlky“ v základe vychádza z princípov polytechnickej výchovy. Hlavnou myšlienkou projektu je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie, upevniť celkovú technickú a vedeckú gramotnosť. U detí dochádza k zlepšeniu schopnosti porozumieť základným poznatkom vedy a techniky pomocou technických aktivít hravou formou, primeranou vekovým možnostiam detí. Zároveň sa podporuje a rozvíja technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti, verbálne schopnosti u detí. Konceptom projektu je oboznamovať deti so základnými údajmi o skúmanom objekte. Deti si následne vytvoria vlastný projekt, ktorý konzultujú s učiteľom a potom si podľa svojich predstáv, s pomocou učiteľky samy vyrobia funkčný model študovaného technického objektu. Hra s modelmi skutočných technických objektov objasní deťom správne použitie a využitie všetkých technických možností daného zariadenia. V rámci tvorenia technických objektov prebieha konverzácia, ktorá deti vedie aj k používaniu technickej terminológie. Inovačné procesy zahŕňajú predstavu – návrh (zobrazenie) – výroba – prezentácia. Pomocou tohto cyklu sa rozvíja myslenie, predstavivosť, zručnosť a verbálny prejav detí.
Vďaka sponzorom projektu, firme TAIPEI REPRESENTATIVE OFFICE v Bratislave, ktorá finančne prispela na technické vybavenie, MESTU PREŠOV, ktoré finančne a organizačne prispelo na materiálne vybavenie a samozrejme aj rodičov z triedy Červíkov, ktorí materiálne pomohli p. uč. Uhrin Kubusovej a deťom vybaviť a zriadiť DIELNIČKU ČERVÍKA ERVÍNA. Zároveň veľkým prínosom pre realizáciu tohto projektu sa stáva aj podpora firmy Garrett Motion Slovakia s. r. o. v Záborskom, s ktorou sme dohodli nielen materiálnu pomoc, ale aj návštevy detí v ich priestoroch, kde sa deti zoznámia s robotizáciou výrobného procesu.
V tomto školskom roku sa zamerajú na činnosti ako sú triedenie materiálov, zatĺkanie, lepenie, skrutkovanie, pílenie, ohýbanie drôtu, vŕtanie, meranie, rezanie, tvorba návrhov a nákresov, konštruovanie. Využitím menovaných činností deti získajú základy polytechnickej gramotnosti, manuálne zručnosti, základy analytického a technického myslenia a hlavne „vlastnými rukami“ si zhotovia výrobky ako drôtený strom, jesenný škriatok, vianočný stromček, slniečko, auto, plachetnica, prívesok a pod.
Vďaka autorom projektu p. Prof. PhDr. Ivete Radičovej PhD. a p. Ing. Petrovi Beckovi, ktorí spolupracujú s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, šesť učiteliek materskej školy už absolvovalo inovačné vzdelávanie v tejto oblasti a sú pripravené získané poznatky a skúsenosti realizovať aj v ďalších triedach Materskej školy Zemplínska.
Samozrejme poznatky a skúsenosti z oblasti technického vzdelávania v podmienkach materskej školy sú učiteľky pripravené podávať aj ďalším pedagogickým zamestnancom pracujúcim s deťmi predškolského veku.